Wersja Angielska Wersja Litewska 

Pobierz Flash Player aby wyświetlić baner.
Herb Powiatu SUwalskiego

STAROSTWO POWIATOWE
ul. Świerkowa 60, 16-400 Suwałki
TELEFONY
centrala: +48 87 5659200
fax: +48 87 5664718
bok@powiat.suwalski.pl
sekretariat@powiat.suwalski.pl

Nasz Powiat

interesanci

Strona Główna »  Poprzednia strona »  Ocalić od zapomnienia - promocja idei i dziedzictwa gen. hr. L.M. Paca
drukuj

Ocalić od zapomnienia - promocja idei i dziedzictwa gen. hr. L.M. Paca

Dodano dnia: 2011-01-06
Projekt o charakterze edukacyjnym realizowany w 2010 roku, w ramach Osi 4 LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013. Celem projektu było przywrócenie pamięci o gen. hr. Ludwiku Michale Pacu - wybitnej postaci, przybliżenie jego dokonań współczesnym, a także uczynienie z niej elementu promocji turystycznej regionu.
Projekt obejmował cały wachlarz działań edukacyjnych, w tym:  sesję naukową, wystawę o różnych dziedzinach życia Paca, spektakl teatralny, wykonanie i odsłonięcie pomnika, zaangażowanie młodzieży przy realizacji powyższych działań.

Realizacja przedsięwziecia wpisała się w okres szczególny. 2010 r.był rokiem jubileuszowym dla Zespołu Szkół w Dowspudzie z dwóch względów. Pierwszym z nich była 30 rocznica nadania szkole imienia gen. Ludwika Michała Paca, drugim natomiast 180 rocznica wybuchu powstania listopadowego, którego generał Pac był uczestnikiem. W związku z tym 26 listopada w Zespole Szkół w Dowspudzie odbyły się uroczystości święta szkoły oraz sesja naukowa  pt. "Historyczna sylwetka hr. gen. Ludwika Michała Paca w kontekście wybuchu powstania listopadowego"

Uroczystości rozpoczęła Msza św. odprawiona przez Jego Eminęcję księdza bisp. Romualda Mazura. Nastęnie uczniowie klas pierwszych złożyli uroczyste ślubowanie. Natomiast najlepszym uczniom oraz załużonym nauczycielom wręczono nagrody i wyróżnienia.

Głównym punktem uroczystości w Dowspudzie było odsłonięcie popiersia gen. hr. Ludwika Michała Paca. Patron szkoły, ostatni właściciel dowspudzkiego majątku, w którym przeprowadził wiele reform społeczno - gospodarczych oraz  wielki patriota i zasłużony żołnierz został uhonorowany popiersiem z brązu autorstwa prof. Bohdana Chmielewskiego. Oficjalnengo odsłonięcia pomnika dokonali: Stanisław Krzywicki - były dyrektor szkoły i pomysłodawca imienia placówki, Jan Orłowski - Dyrektor Zespołu Szkół oraz Szczepan Ołdakowski Starosta Suwalski - inicjator budowy pomnika.    

Zorganizowana została sesja naukowa pn. „Historyczna sylwetka hr. gen. Ludwika Michała Paca w kontekście wybuchu powstania listopadowego”. Złożyły się na nią następujące referaty:

  • „Angielski majątek na Suwalszczyźnie - Dowspuda w okresie reform społeczno-gospodarczych Ludwika Michała Paca” M. Sidor, Archiwum Państwowe w Suwałkach
  • „Powstanie listopadowe w województwie augustowskim i udział w nim gen. Ludwika Michała Paca” S. Filipowicz, Archiwum Państwowe w Suwałkach
  • „Losy dóbr dowspudzkich po upadku powstania listopadowego i konfiskacie przez władze carskie” A. Matusiewicz, Augustowsko-Suwalskie Towarzystwo Naukowe

Sesję poprowadził prof. historii Adam Czesław Dobroński.

Na zakończenie uczestnicy obejrzeli spektakl teatralny „Wizyta” poświęcony gen. Ludwikowi Michałowi Pacowi w wykonaniu aktorów z Pracowni Teatralnej „Czternastka” z MDK w Suwałkach, w reż. J. Łupinowicz

W uroczystościach udział wzięła delegacja z Litwy, z rejonu prienajskiego, z miejscowości Jieznas na czele ze starostą prienajskim Algisem Bartusevičiusem. W miejscowości tej znajduje się okazały pałac - dawna rezydencja rodziny Paców, w Jieznas znajdują się również mogiły rodziców gen. hr. L.M. Paca. Spotkanie to zainicjujowało długoterminową, partnerską współpracę powiatu preinajskiego i suwalskiego. 

 

Organizatorzy: Starostwo Powiatowe w Suwałkach, Zespół Szkół im. gen. L.M. Paca w Dowspudzie
Opieka merytoryczna: Augustowsko-Suwalskie Towarzystwo Naukowe
Współpraca: Archiwum Państwowe w Suwałkach

 

 Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów  Wiejskich.
Europa inwestująca w obszary wiejskie
Projekt pn. „Ocalić od zapomnienia – promocja idei i dziedzictwa gen. hr. Ludwika Michała Paca” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 LEADER.
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013.BIP
Cyfrowy Urząd Wrót Podlasia
Epuap
Niepełnosprawni
Powiatowy Urzad Pracy
Ośrodek Wsparcia w Lipniaku
SOWA
Zespół Szkół w Dowspudzie
OSTRZEŻENIA i KOMUNIKATY
Jurbarko
Zwiazek powiatow polskich
Wirtualny kraj

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Dowspuda
wrota podlasia
ARR ARES S.A.

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

index firm
Fundacja przeds
Ares SA


© 2002-2015 Powiat Suwalski

  Tworzenie stron internetowych ONAVI & KANET.EU