Wersja Angielska Wersja Litewska 

Pobierz Flash Player aby wyświetlić baner.
Herb Powiatu SUwalskiego

STAROSTWO POWIATOWE
ul. Świerkowa 60, 16-400 Suwałki
TELEFONY
centrala: +48 87 5659200
fax: +48 87 5664718
bok@powiat.suwalski.pl
sekretariat@powiat.suwalski.pl

Nasz Powiat

interesanci

Strona Główna »  Poprzednia strona »  Ochrona zabytków w Polsce i na Litwie
drukuj

Ochrona zabytków w Polsce i na Litwie

Dodano dnia: 2011-02-28
Projekt „Konserwacja i restauracja zabytków architektury XIX wieku pogranicza polsko-litewskiego - etap I” zakończony

Z końcem stycznia 2011 r. zakończyło się wdrażanie projektu „Konserwacja i restauracja zabytków architektury XIX wieku pogranicza polsko-litewskiego - etap I” (nr projektu SPF/PL/2009/10). Okres wdrażania, w stosunku do planowanego, został przedłużony o dwa miesiące. Było to wynikiem przedłużenia uzgodnień ze służbami konserwatorskimi i architektonicznymi opracowywanej w ramach projektu dokumentacji na remont i konserwację pozostałości pałacu hrabiego Ludwika Michała Paca w Dowspudzie. Kosztorys inwestorski, opracowany w ramach tej dokumentacji, wykazał, iż na remont ruin pałacu samorząd powiatu suwalskiego musi znaleźć środki finansowe o wartości brutto 5 mln 698 tys. złotych.

Realizacja projektu rozpoczęła się 1 marca 2010 roku. Partnerem był samorząd litewskiego Rejonu Szaki, który opracowywał dokumentację konserwatorską na adaptację jednego z dworskich zabudowań gospodarczych w Kidulach nad Niemnem, na cele wystawiennicze.

W ramach projektu, w dniach 23-24 września 2010, partnerzy wspólnie zrealizowali polsko-litewskie, dwudniowe seminarium pn. "Wymiana doświadczeń konserwacji zabytków w Polsce i na Litwie". Pierwszego dnia seminarium odbyło się w Polsce: część stacjonarna miała miejsce w świetlicy internatu Zespołu Szkół w Dowspudzie, a następnie część terenowa, podczas której uczestnicy seminarium mieli okazję, pod opieką suwalskiego historyka Andrzeja Matusiewicza i przedstawiciela służby ochrony zabytków Minha Gutzeita, zwiedzić wybrane obiekty zabytkowe na terenie powiatu suwalskiego (ruiny pałacu w Dowspudzie, kościół w Raczkach, zespół pokamedulski w Wigrach, dwór w m. Huta), kościół w Jeleniewie. Realizacja seminarium została włączona w obchody Europejskich Dni Dziedzictwa 2010 w woj. podlaskim. W tym zakresie działania Powiatu wsparł finansowo Zarząd Woj. Podlaskiego w Białymstoku.
Drugi dzień seminaryjny odbył się na Litwie. Prezentacje miały miejsce na terenie zabytkowego zespołu pałacowego w Zyplach, a następnie odbyło się zwiedzanie zabytków rejony Szackiego (obiekty pałacowe w Zyplach, pałace nadniemieńskie w Giełgudyszkach, Kidulach, Iłgowie, kościół w Griszkabudzie). W seminariach wymiennie uczestniczyły ok. 15-osobowe delegacje partnerów projektu (przedstawiciele samorządów, właściciele obiektów zabytkowych, służb ochrony zabytków, itp.).

W ramach działań promocyjnych projektu Starostwo Powiatowe w Suwałkach wykonało ulotkę nt. ochrony zabytków na pograniczu polsko-litewskim, roll up, sponsorowany artykuł w Tygodniu Suwalskim, a także audycję radiową w lokalnej rozgłośni „Radio 5” (materiał do odsłuchania).

Audycja radiowa Radia 5 podsumowująca projekt cz. I i cz. II (pobierz)
 
Aktualnie trwa rozliczanie kosztów projektu. Projekt był wdrażany w ramach Celu 3: Europejska Współpraca Terytorialna Programu Współpracy Transgranicznej „Litwa – Polska”, Fundusz Małych Projektów, Sąsiedzi w Działaniu, który ma na celu wspieranie zrównoważonego rozwoju obszaru przygranicznego Litwy i Polski, poprzez podniesienie ekonomicznej, społecznej i terytorialnej spójności. Program jest współfinansowany w 85% z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. 15% kosztów projektu samorząd Powiatu pokrył jako wkład własny.
 

 

Projekt wdrażany w ramach Celu 3: Europejska Współpraca Terytorialna Programu Współpracy Transgranicznej "Litwa - Polska", który ma na celu wspieranie zrównoważonego rozwoju obszaru przygranicznego Litwy i Polski, poprzez podniesienie ekonomicznej, społecznej i terytorialnej spójności. Program jest współfiansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa.Unia Europejska,
Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego
Sąsiedzi w działaniu

BIP
Cyfrowy Urząd Wrót Podlasia
Epuap
Niepełnosprawni
Powiatowy Urzad Pracy
Ośrodek Wsparcia w Lipniaku
SOWA
Zespół Szkół w Dowspudzie
OSTRZEŻENIA i KOMUNIKATY
Jurbarko
Zwiazek powiatow polskich
Wirtualny kraj

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Dowspuda
wrota podlasia
ARR ARES S.A.

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

index firm
Fundacja przeds
Ares SA


© 2002-2015 Powiat Suwalski

  Tworzenie stron internetowych ONAVI & KANET.EU