Wersja Angielska Wersja Litewska 

Pobierz Flash Player aby wyświetlić baner.
Herb Powiatu SUwalskiego

STAROSTWO POWIATOWE
ul. Świerkowa 60, 16-400 Suwałki
TELEFONY
centrala: +48 87 5659200
fax: +48 87 5664718
bok@powiat.suwalski.pl
sekretariat@powiat.suwalski.pl

Nasz Powiat

interesanci

Strona Główna »  Poprzednia strona »  Jan Ciecierski
drukuj

Jan Ciecierski

Dodano dnia: 2010-12-16
Jan Ciecierski (1899 -1987)
aktor, rola Józefa Matysiaka emitowana w PR

Jan Ciecierski urodził się 8 marca 1899 r. w Warszawie, gdzie też rozpoczął naukę w szkole. Tuż przed i wojnę światowa, kiedy miał 14 lat rodzice Ciecierskiego przenieśli się do Suwałk, gdzie ojciec kupił cukiernię i hotel przy obecnej ul. Kościuszki. J. Ciecierski w swoich wspomnieniach pisze:

"Dom nasz w Suwałkach był obszerny, pełen gwaru i słońca. Rodzice zatrudniali kilku pracowników i kilka dziewcząt do pracy w kawiarni i w domu. Głównym zajęciem mamy była kasa w cukierni i zakupy. Ojciec zajmował się pracownią i pomagał mamie w sklepie, a ciocia Ludwika objęła sprawy hotelowe i nadzór w kuchni. Ja uczyłem się w szkołach, a gdy przyjeżdżałem, w czym mogłem, pomagałem rodzicom... Rodzice zajmowali dwa pokoje na parterze, całe pierwsze piętro zajmował hotel, z którego dwa pokoje zostały wydzielone na salonik i pokój chłopców. Ozdobą saloniku były ładne meble biedermeierowskie, odziedziczone po ciotce Za-gdańsldej. Ciotka Ludwika miała mansardowy pokój na drugim piętrze, z widokiem na dachy Suwałk. Na dalszym planie był widoczny dworzec kolejowy".

Po zakończeniu roku szkolnego i zdaniu do klasy maturalnej w Warszawie, przyjechał do rodziców do Suwałk, gdzie zatrzymał się ponad rok, ponieważ wybuchła i wojna światowa. W tym czasie Jan został wciągnięty do kółka dramatycznego. Po kilku rólkach charakterystycznych doszedł nawet do roli Fikalskiego w "Domu otwartym" M. Bałuckiego i tytułowej roli w "Mężu z grzeczności" Abrahamowicza. A potem była służba w polskim wojsku, gdyż Niemcy przegrali wojnę i opuścili Suwałki. Ciecierski służył w 13 pułku ułanów, na koniec otrzymał brązowy żołnierski krzyż pułkowy "Za wierną służbę". Po wojsku pojechał do Warszawy do gimnazjum Kulwiecia. Po skończeniu szkoły średniej, wstąpił do Wolnej Wszechnicy Polskiej i po trzech latach zdał egzaminy podyplomowe. Zaczął myśleć o zawodzie aktora. W1927 r. ukończył Oddział Dramatyczny przy Konserwatorium Muzycznym w Warszawie.

Będąc w Warszawie często odwiedzał Suwałki, latem odbywał wycieczki nad jeziora Krzywe i Hańcza. Często też brał żaglówkę i z kapitanem W. Łubieńskim pływał po Wigrach. Najbardziej lubił jednak wyjazdy latem nad jezioro Dąbrówka.

W domu Ciecierskich przebywało dużo znanych ludzi, m.in. K. I. Gałczyński, który odbywał służbę wojskowa w Suwałkach. Po wyjeździe rodziców z Suwałk Ciecierski w dalszym ciągu przyjeżdżał na Suwalszczyznę, a po wojnie spędzał wakacje z żonę i synami w Gawrych Rudzie (do 80-go roku życia). W swych wspomnieniach pisał: "natura i przyroda pozostały piękne".

Zmarł w Warszawie 20 lutego 1987 r.
BIP
Cyfrowy Urząd Wrót Podlasia
Epuap
Niepełnosprawni
Powiatowy Urzad Pracy
Ośrodek Wsparcia w Lipniaku
SOWA
Zespół Szkół w Dowspudzie
OSTRZEŻENIA i KOMUNIKATY
Jurbarko
Zwiazek powiatow polskich
Wirtualny kraj

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Dowspuda
wrota podlasia
ARR ARES S.A.

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

index firm
Fundacja przeds
Ares SA


© 2002-2015 Powiat Suwalski

  Tworzenie stron internetowych ONAVI & KANET.EU