Wersja Angielska Wersja Litewska 

Pobierz Flash Player aby wyświetlić baner.
Herb Powiatu SUwalskiego

STAROSTWO POWIATOWE
ul. Świerkowa 60, 16-400 Suwałki
TELEFONY
centrala: +48 87 5659200
fax: +48 87 5664718
bok@powiat.suwalski.pl
sekretariat@powiat.suwalski.pl

Nasz Powiat

interesanci

Strona Główna »  Poprzednia strona »  Dni Agrobiznesu w Dowspudzie - dożynki dla rolników i przedsiębiorców z terenów wiejskich
drukuj

Dni Agrobiznesu w Dowspudzie - dożynki dla rolników i przedsiębiorców z terenów wiejskich

Dodano dnia: 2010-08-28

Przez cały weekend 4-5 września odbywać się będą w Dowspudzie spotkania przedsiębiorców i rolników z powiatu suwalskiego i litewskiego Jurborka. To wydarzenie biznesowe i kulturalne jest organizowane przez Starostwo Powiatowe w Suwałkach, a współfinansowane w ramach projektu z budżetu Unii Europejskiej.

Dni Agrobiznesu są pierwszą imprezą na Suwalszczyźnie, która połączy dożynkowe tradycje świętowania plonów z promocją i wsparciem lokalnej przedsiębiorczości. W powiecie suwalskim coraz więcej jest pomysłów na własną działalność gospodarczą na wsi, zwłaszcza opierającą się na produktach rolnych. Dzięki współpracy z Centrum Informacji Biznesowej w litewskim Jurborku w pierwszy weekend września odbędzie się wymiana doświadczeń z sąsiadami z Litwy.

Pierwszy dzień spotkania w Dowspudzie poświęcony będzie prezentacjom i dyskusjom na seminarium „Rolnictwo i przedsiębiorczość – perspektywy dla agrobiznesu na Suwalszczyźnie” (początek o 14.00 w internacie Zespołu Szkół w Dowspudzie). Po seminarium będzie można z pomocą tłumacza nawiązać indywidualne kontakty z gośćmi z Litwy.

Drugiego dnia odbędzie się tradycyjny jarmark, na którym wystawią się rolnicy i przedsiębiorcy. Natomiast na scenie, oprócz dożynkowych występów zespołów ludowych, wystąpi... hrabia Ludwik Michał Pac. Oglądając spektakl przygotowany specjalnie na to święto cofniemy się w czasie do 1822 r., gdy z wizytą przyjeżdżali do generała Paca znamienici goście podziwiając nowoczesną gospodarkę na dowspudzkim folwarku.

Zaś w niedzielny wieczór o 17.00 wystąpi zespół „Otako”, tegoroczny laureat Festiwalu Muzyki Folkowej Polskiego Radia „Nowa Tradycja”. Będzie to zwieńczenie Dni Agrobiznesu muzyką, która przy pomocy współczesnego brzmienia korzysta z suwalskiego dziedzictwa.

Zgłoszenia wystawców i przedsiębiorców na Dni Agrobiznesu przyjmuje p. Ilona Rżany, tel. 87 5659271, promocja@powiat.suwalski.pl, Starostwo Powiatowe w Suwałkach, ul. Świerkowa 60, pok. 114.

PROGRAM DNI AGROBIZNESU

4 września 2010 r.
SEMINARIUM
„Rolnictwo i przedsiębiorczość – perspektywy dla agrobiznesu na Suwalszczyźnie”

14.00 Otwarcie Dni Agrobiznesu, Starosta Suwalski Szczepan Ołdakowski
         Potencjał gospodarczy regionu Suwalszczyzny – wyniki badań Biura Inicjatyw Rozwojowych w Białymstoku, Wojciech Pająk, (Starostwo Powiatowe w Suwałkach)

14.20 Przedsiębiorczość na terenach wiejskich – szanse i wsparcie, Małgorzata Kaźmierczak, (Biuro Wsparcia Inwestycyjnego w Białymstoku, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa)

15.00 Możliwości polsko-litewskiej wymiany gospodarczej, Dorota Isajuk (Podlaska Fundacja Rozwoju Regionalnego w Białymstoku)

16.00 Przerwa kawowa

16.30 Innowacyjne rozwiązania w rolnictwie, przetwórstwie i usługach na terenach wiejskich – prezentacje regionalne (w tym z Litwy), prezentacje i dyskusję poprowadzi Michał Grnyo, (Convivium Vigrensis Slow Food)

18.00 Kolacja


5 września 2010 r.
WYSTAWA

12.00  Msza św. polowa w Dowspudzie

13.30  Rozpoczęcie tradycyjnym obrzędem dożynkowym
 Odznaczenia wyróżniających się rolników powiatu suwalskiego
 Spektakl teatralny „Wizyta”, reż. Joanna Łupinowicz
 Historyczna inscenizacja poświęcona gen. Ludwikowi Michałowi Pacowi

17.00  Koncert zespołu „Otako”

18.00  Scena do dyspozycji zespołów ludowych powiatu suwalskiego

W trakcie całej imprezy:
• jarmark wystawców z Polski i Litwy,
• pokaz gastronomiczny połączony z warsztatem kuchni regionalnej,
• wystawa koni hodowlanych i maszyn rolniczych,
• pokazy tradycyjnych rzemiosł, zabawy agrokulturalne dla dzieci,
• oraz konkursy:  wieńców dożynkowych, pieśni ludowych, koni rasy zimnokrwistej.

Dni Agrobiznesu odbywają się w ramach projektu „Wspieranie współpracy gospodarczej na pograniczu poprzez wymianę doświadczeń w rozwoju przedsiębiorczości Rejonu Jurborskiego i Powiatu Suwalskiego”. Jest on wdrażany w ramach Celu 3: Europejska Współpraca Terytorialna Program Współpracy Transgranicznej „Litwa-Polska”, który ma na celu wspieranie zrównoważonego rozwoju obszaru przygranicznego Litwy i Polski, poprzez podniesienie ekonomicznej, społecznej i terytorialnej spójności. Program jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.


BIP
Cyfrowy Urząd Wrót Podlasia
Epuap
Niepełnosprawni
Powiatowy Urzad Pracy
Ośrodek Wsparcia w Lipniaku
SOWA
Zespół Szkół w Dowspudzie
OSTRZEŻENIA i KOMUNIKATY
Jurbarko
Zwiazek powiatow polskich
Wirtualny kraj

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Dowspuda
wrota podlasia
ARR ARES S.A.

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

index firm
Fundacja przeds
Ares SA


© 2002-2015 Powiat Suwalski

  Tworzenie stron internetowych ONAVI & KANET.EU