Wersja Angielska Wersja Litewska 

Pobierz Flash Player aby wyświetlić baner.
Herb Powiatu SUwalskiego

STAROSTWO POWIATOWE
ul. Świerkowa 60, 16-400 Suwałki
TELEFONY
centrala: +48 87 5659200
fax: +48 87 5664718
bok@powiat.suwalski.pl
sekretariat@powiat.suwalski.pl

Nasz Powiat

interesanci

Strona Główna »  Poprzednia strona »  Partnerska wizyta w Powiecie Müritz
drukuj

Partnerska wizyta w Powiecie Müritz

Dodano dnia: 2008-10-13

W dn. 8-11 października, na zaproszenie strony niemieckiej, siedmioosobowa delegacja Powiatu Suwalskiego odwiedziła Powiat Müritz. Wizyta miała na celu zapoznanie się z aktualną sytuacją społeczno-gospodarczą regionu oraz jego rozwojem turystycznym.

Obok zwiedzania Ponadregionalnego Centrum Kształcenia (ÜAZ) czy Muzeum Heinricha Schliemanna (odkrywcy Troi) w Ankershagen uczestnicy delegacji poznali najnowszą inwestycję turystyczną regionu - Müritzeum. Muzeum poświęcone jest głównie przyrodzie regionu Müritz, pełni funkcję poznawczą, edukacyjną, a przede wszystkim ma za zadanie dynamizować ruch turystyczny w regionie. Przedsięwzięcie zostało zrealizowane z inicjatywy prywatnego fundatora oraz władz samorządowych Powiatu Müritz przy współfinansowaniu ze środków Unii Europejskiej.

Od otwarcia w sierpniu 2007 r. do końca września 2008 r. Müritzeum odwiedziło ponad 300 tys. gości. Dyrektor Wigierskiego Parku Narodowego Jacek Łoziński z uwagą przyglądał się inwestycji, a przedstawiciele Powiatu Müritz i Müritzeum zadeklarowali pomoc merytoryczną przy realizacji podobnego obiektu na terenie WPN.

Ciekawą częścią programu była prezentacja Hotelu am Tiefwarensee w Waren. Hotel jest częścią powiatowej spółki, która zajmuje się pracą z ludźmi upośledzonymi umysłowo. Oprócz usług hotelarskich i gastronomicznych zajmują się oni również pielęgnacją przyhotelowego ogrodu i zieleni miejskiej w Waren. Było to ważne doświadczenie, gdyż Ośrodek Wsparcia w Lipniaku rozwija się w podobnym kierunku i pewne wzory, mimo odmiennego prawa, można przenieść na polski grunt.

Kolejnego dnia w towarzystwie starosty Müritz, Bettiny Paetsch zwiedzano największe przedsiębiorstwo w regionie - fabrykę śrub okrętowych MMG. Przy okazji omawiano problemy lokalnego rynku pracy, które u obu partnerów są podobne i wiążą się z dużą emigracją młodych ludzi do lepiej rozwiniętych regionów Europy. 70% młodych mieszkańców Müritz deklaruje chęć wyjazdu do pracy do zachodnich landów Niemiec. Ten temat również był okazją do wymiany doświadczeń i prezentacji rozwiązań.

Rozwijająca się turystyka wędkarska i karty wstępu do Parku Narodowego Müritz jako pakietu usług transportowych (specjalny autobus do przewozu osób i rowerów oraz prom) to tematy, na które dyskutowano w czasie zwiedzania najatrakcyjniejszych miejsc regionu. Ekskluzywne prywatne gimazjum z internatem czy też przydomowy minibrowar były ciekawostkami, które pokazywały odmienność warunków społecznych i gospodarczych na Suwalszczyźnie i w Müritz. Jednak podsumowujące spotkanie doprowadziło obie strony do przekonania, że niezależnie od warunków w jakich funkcjonują samorządy mamy podobne problemy, które łatwiej rozwiązywać wspólnie.Delegacja Powiatu Suwalskiego z Panią Starostą Powiatu Mueritz - Bettiną Paetsch i jej pracownikami
Muzeum im. Heinricha Schliemanna - odkrywcy Troi
Muzeum im. Heinricha Schliemanna - odkrywcy Troi
Mürizeum
Mürizeum

BIP
Cyfrowy Urząd Wrót Podlasia
Epuap
Niepełnosprawni
Powiatowy Urzad Pracy
Ośrodek Wsparcia w Lipniaku
SOWA
Zespół Szkół w Dowspudzie
OSTRZEŻENIA i KOMUNIKATY
Jurbarko
Zwiazek powiatow polskich
Wirtualny kraj

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Dowspuda
wrota podlasia
ARR ARES S.A.

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

index firm
Fundacja przeds
Ares SA


© 2002-2015 Powiat Suwalski

  Tworzenie stron internetowych ONAVI & KANET.EU