Wersja Angielska Wersja Litewska 

Pobierz Flash Player aby wyświetlić baner.
Herb Powiatu SUwalskiego

STAROSTWO POWIATOWE
ul. Świerkowa 60, 16-400 Suwałki
TELEFONY
centrala: +48 87 5659200
fax: +48 87 5664718
bok@powiat.suwalski.pl
sekretariat@powiat.suwalski.pl

Nasz Powiat

interesanci

Strona Główna »  Poprzednia strona »  Wizyta delegacji z Powiatu Suwalskiego w Kalwarii (14-15.11.2005)
drukuj

Wizyta delegacji z Powiatu Suwalskiego w Kalwarii (14-15.11.2005)

Dodano dnia: 2006-01-09
Kalwaria 2005/2006

Samorząd Kalwaria był partnerem Powiatu Suwalskiego w realizacji projektu „Przez przyrodę i kulturę do rozwoju turystycznego i współpracy międzynarodowej" dzięki temu została uaktywniona i rozszerzona współpraca o działania z zakresu promocji, ochrony przyrody i zasobów kulturowych oraz rozwoju turystycznego. We współpracy wydano wkładki tematyczne pt.: „Partnerzy Powiatu Suwalskiego" oraz wydawnictwo pt.: „Przyroda, kultura, turystyka Powiatu Suwalskiego i partnerskich regionów". W ramach projektu po raz pierwszy od podpisania oficjalnego porozumienia o współpracy w 2003 r. w terminie 14-15.11.2005 miała miejsce oficjalna wizyta przedstawicieli Powiatu Suwalskiego w Kalwarii i spotkanie z przedstawicielami władz, rady, pracownikami samorządu Kalwarii oraz przedstawicielami jednostek, instytucji i organizacji związanych z ochroną przyrody, ochroną zabytków, rozwojem turystycznym i gospodarczym regionu. Celem wyjazdu była wymiana doświadczeń i poszerzenie sieci współpracy pomiędzy samorządami oraz instytucjami mającymi wpływ na wykorzystanie atutów przyrodniczych i kulturowych na rozwój turystyki w partnerskich regionach.
Kalwaria to nieduży, młody i przyjazny samorząd przygraniczny, współpracujący z Powiatem Suwalskim. Samorząd Kalwaria znajduje się w południowo-zachodniej części Litwy. Na południu graniczy z Polską. Kalwaria to „wrota na Litwę" - odprowadza przy wyjeździe z kraju i wita wielu podróżujących trasą Via Baltica. Samorząd powstał w 2000 roku, w wyniku reformy administracyjnej Republiki Litewskiej. Kalwarię zamieszkuje 13 tys. osób. Terytorium samorządu o powierzchni 440 km2 dzieli się na cztery jednostki administracyjne - Kalwaria, Sangruda, Liubavas i Amkenynai.
Niezwykle urokliwe są okolice Kalwarii. Na północy regionu przeważają równiny, krajobraz jest tu typowo rolniczy. Na południu dominuje las z wieloma jeziorami i innymi zbiornikami wodnymi. W zasobach Kalwaria posiada 50 km2 lasów, co stanowi 12% powierzchni.
Największe z nich położne są blisko litewsko-polskiej granicy (15km2). Na terytorium samorządu znajdują się zbiorniki wodne o ogólnej powierzchni 3,5 km2 największym z nich jest jezioro Orija. Przez obszar samorządu, z południowego-zachodu na wschód, płynie rzeka Szeszupe.
Kalwaria posiada pięć chronionych terytoriów oraz jeden pomnik hydrogeologiczny. W państwowym rezerwacie geomorfologicznym Aguonio objęty ochroną jest fragment starego koryta rzeki Szeszupe. W rezerwatach botanicznych Grandu, Trakenu, Jurgezeriu są chronione tereny lasów liściastych oraz mieszanych z rosnącymi tam roślinami zielnymi, również tymi, wpisanymi do Czerwonej Księgi. Rezerwat Trakenu powstał ze względu na ekosystem bagienny wraz z stanowiskami rzadkich gatunków roślin. Pomnik hydrologiczny - źródło Vyżupio, został utworzony w celu ochrony odcinka rzeki Vyżupio wraz z nadbrzeżnymi źródłami. W rejonie Kalwarii znajduje się jedna z największych na Litwie populacji rzadkich motyli - margasparnės meškutės.
Najciekawszymi zabytkami samorządu Kalwaria są:
- Kompleks synagog - jedyny na Litwie zespół synagog składający się z trzech budynków.
Zespół składa się z barokowej Letniej i elektrycznej Zimowej synagogi oraz niedużego,
zbudowanego w „stylu ceglanym", budynku szkoły Talmudu, zwanej domem Rabina.
- Kompleks budynków dawnej poczty konnej - zbudowany w 1825 r. zespół budynków,
służył jako punkt wymiany koni oraz odpoczynku i spożycia posiłku dla podróżujących
na trasie Petersburg - Kaunas - Suwałki - Warszawa.
Czystość i jakość zasobów przyrodniczych stwarza duże możliwości dla rozwoju turystyki.
Przyroda pozostawia największe wrażenia podczas jazdy rowerem, kiedy istnieje bezpośrednia możliwość by poczuć ich piękno i bogactwo. Przez okręg marijampolski, do którego należy Kalwaria biegnie trasa rowerowa „Pierścień rowerowy Suwalszczyzny" promująca krainę Suduvy. Trasa prowadzi przez południową część samorządu i wyróżnia się szczególnym bogactwem krajobrazowym. W samorządzie Kalwaria jest również przygotowywana ścieżka rowerowa „Tam, gdzie rozpościerają się jeziora".
Na terytorium samorządu zostały przygotowane do użytku trzy ogólnodostępne plaże.
Najchętniej uczęszczana jest plaża położona nad jeziorem Orija.
Na rzece Szeszupe odbywają się spływy kajakami, kanoe i łódkami. Ta dziedzina turystyki cieszy się szczególną popularnością w sezonie wiosennym. Duże zasoby ryb słodkowodnych przyciągają miłośników wędkarstwa.

BIP
Cyfrowy Urząd Wrót Podlasia
Epuap
Niepełnosprawni
Powiatowy Urzad Pracy
Ośrodek Wsparcia w Lipniaku
SOWA
Zespół Szkół w Dowspudzie
OSTRZEŻENIA i KOMUNIKATY
Jurbarko
Zwiazek powiatow polskich
Wirtualny kraj

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Dowspuda
wrota podlasia
ARR ARES S.A.

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

index firm
Fundacja przeds
Ares SA


© 2002-2015 Powiat Suwalski

  Tworzenie stron internetowych ONAVI & KANET.EU