Wersja Angielska Wersja Litewska 

Pobierz Flash Player aby wyświetlić baner.
Herb Powiatu SUwalskiego

STAROSTWO POWIATOWE
ul. Świerkowa 60, 16-400 Suwałki
TELEFONY
centrala: +48 87 5659200
fax: +48 87 5664718
bok@powiat.suwalski.pl
sekretariat@powiat.suwalski.pl

Nasz Powiat

interesanci

Strona Główna »  Poprzednia strona »  Zabezpieczenie łączności radiowej i usprawnienie zarządzania informacją w Centrum Zarządzania Kryzysowego w Suwałkach.
drukuj

Zabezpieczenie łączności radiowej i usprawnienie zarządzania informacją w Centrum Zarządzania Kryzysowego w Suwałkach.

Dodano dnia: 2008-01-02

W ramach programu Phare w 2005 r. Starostwo Powiatowe w Suwałkach wspólnie z Komendą Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Suwałkach zrealizowało projekt „Zabezpieczenie łączności radiowej i usprawnienie zarządzania informacją w Centrum Zarządzania Kryzysowego w Suwałkach”, w ramach którego zakupiono sprzęt i oprogramowanie na wyposażenie zintegrowanego stanowiska kierowania PSP o wartości 316 tys. zł.


W skład struktury Centrum wchodzą m.in. jednostki ochrony przeciwpożarowej i ochrony zdrowia, zintegrowane w jednym stanowisku kierowania – Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Stanowisko kierowania w Suwałkach było jednym z pierwszych tego typu powstałych w tej części kraju. Głównym problemem tego stanowiska był brak łączności radiowej na części obszaru powiatu suwalskiego.

Wdrożenie projektu pozwoliło na pokrycie zasięgiem łączności całego powiatu suwalskiego a także terenów przygranicznych po stronie litewskiej. Nowe sieci połączeń sprawiły, iż z mapy powiatu suwalskiego zniknęły tzw. czarne plamy (okolice Wiżajn, Szypliszk, Przerośli i Bakałarzewa), które nie miały połączenia z centrum zarządzania. Dzięki radiostacjom w samochodach, wiadomości o zagrożeniach szybko docierają do centrum. Ekipa w nim pracująca sprawniej rozdysponowuje odpowiedni sprzęt oraz wskazuje, którą drogą najszybciej dotrzeć do miejsca katastrofy. Specjalne urządzenie pokazuje numer telefonu i adres osoby, która prosi o pomoc, inne – określa warunki pogodowe istotne ze względu na przewidywane rozprzestrzenianie się zagrożeń. Skrócenie czasu dysponowania służb ratowniczych na miejsce zdarzenia zmniejsza straty materialne lokalnej społeczności, a pomoc udzielona przez strażaków-ratowników często ratuje zdrowie czy życie.

Dzięki poprawie systemu łączności mieszkańcy Suwalszczyzny i terenów przygranicznych po stronie litewskiej mogą liczyć na szybszą i bardziej skuteczną pomoc współdziałających ze sobą służb ratowniczych obu krajów, szczególnie w razie tzw. zdarzeń masowych np. dużych wypadków komunikacyjnych. Ma to duże znaczenie, gdyż te tereny leżą w strefie oddziaływania drogi krajowej nr 8 (E-67).


BIP
Cyfrowy Urząd Wrót Podlasia
Epuap
Niepełnosprawni
Powiatowy Urzad Pracy
Ośrodek Wsparcia w Lipniaku
SOWA
Zespół Szkół w Dowspudzie
OSTRZEŻENIA i KOMUNIKATY
Jurbarko
Zwiazek powiatow polskich
Wirtualny kraj

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Dowspuda
wrota podlasia
ARR ARES S.A.

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

index firm
Fundacja przeds
Ares SA


© 2002-2015 Powiat Suwalski

  Tworzenie stron internetowych ONAVI & KANET.EU